De overstap naar een nieuwe pensioenregeling

Bij de overstap naar een nieuwe pensioenregeling komt heel wat kijken. Op deze pagina lees je hoe we jouw (opgebouwde) pensioen omzetten naar de nieuwe regeling. En hoe we geld reserveren om tegenvallers op te vangen.

We zetten het pensioen dat je hebt opgebouwd om

Het pensioen dat je tot de start van de nieuwe pensioenregeling hebt opgebouwd, zetten we om naar een kapitaal in de nieuwe regeling. Het gaat om het pensioen voor jezelf en het pensioen dat je voor je partner en je kinderen hebt opgebouwd. Bij het omzetten gaat geen geld verloren. We rekenen nauwkeurig uit wat de waarde is van het pensioen dat je hebt opgebouwd. Die waarde gaat over naar de nieuwe regeling.

Eind 2025, vlak voordat ons fonds overgaat naar de nieuwe regeling, laten we je zien hoeveel pensioen je hebt opgebouwd in de huidige regeling. Je krijgt ook een eerste inschatting van jouw pensioen in de nieuwe regeling. Ná de overstap krijg je nog een berekening van ons. De bedragen daarin kunnen anders zijn, omdat we pas op het moment van de overstap precies weten wat de waarde van je opgebouwde pensioen is.

Krijg je al pensioen van BPFL? Dan blijft jouw bruto pensioenbedrag in de eerste maand na de overstap op de nieuwe regeling hetzelfde als in de maand ervoor. Het netto bedrag kan anders zijn, bijvoorbeeld doordat belastingtarieven per 1 januari wijzigen. De maand daarna krijg je het pensioenbedrag binnen de nieuwe regeling zoals dat voor de rest van het jaar geldt, met eventueel een correctie van de maand ervoor.

Compensatie voor werknemers tussen 39 en 59 jaar

De manier waarop je pensioen opbouwt, verandert. Voor werknemers tussen 39 en 59 jaar pakt die nieuwe manier van opbouwen nadelig uit. De overstap moet zo gelijk mogelijk zijn voor iedereen. Daarom reserveren we geld om het pensioenkapitaal voor deze werknemers te verhogen. Zij krijgen een ‘compensatie’. Hoe hoog deze compensatie is, ligt aan het nadeel dat je als werknemers hebt van de nieuwe regeling. In het transitieplan staan de afspraken over de compensatie uitgewerkt.

Hebben we te weinig geld om te reserveren voor de compensatie? Dan betalen de werkgevers mee aan de compensatie.

We reserveren geld om tegenvallers op te vangen

De sociale partners vinden het belangrijk jouw pensioen te beschermen, zodat het zo stabiel mogelijk blijft. Daarom reserveren wij geld voor als het een keer financieel tegenzit. We hoeven de pensioenen dan minder of minder snel te verlagen.

Is er bij de overstap geld over? Dan verdelen we het geld

Als er geld overblijft bij de overstap naar de nieuwe regeling, dan verdelen we dat geld. Sociale partners hebben afspraken gemaakt over het verdelen van het geld bij de overstap naar de nieuwe regeling. Ze hebben de belangen van alle groepen evenwichtig afgewogen.

  • Is er meer geld dan de waardes van alle pensioenen bij elkaar (de dekkingsgraad is hoger dan 103,9%)? Dan mogen we alle kapitalen voor pensioen van de mensen die werken en de pensioenen van de gepensioneerden verhogen. Over de verdeling van het geld hebben de sociale partners afspraken gemaakt. Die lees je in het transitieplan.
  • Is er geld tekort (de dekkingsgraad is lager dan 103%)? Dan kan het zijn dat alle kapitalen voor pensioen (iets) omlaaggaan. Het kan ook zijn dat de sociale partners de nieuwe regeling nog even uitstellen.

We maken gebruik van tijdelijke wettelijke regels

We verwachten op 1 januari 2026 over te gaan naar het vernieuwde pensioenstelsel. Om die overstap rustig te laten verlopen, maken we tot die tijd gebruik van nieuwe tijdelijke wettelijke regels. Die tijdelijke wettelijke regels gaan over het verhogen en verlagen van de pensioenen. Maar ze hebben voor- en nadelen. Daarom hebben we eerst goed onderzocht wat ze betekenen voor iedereen met een pensioen bij ons fonds.

De tijdelijke regels zijn er voor de periode tót aan die overstap. We mogen er gebruik van maken omdat we de opgebouwde pensioenen willen omzetten naar de nieuwe pensioenregeling.

Om gebruik te mogen maken van de tijdelijke regels, moeten we ieder jaar een overbruggingsplan maken voor de periode tot aan de overstap. Zowel in 2023 als 2024 hebben we gebruik gemaakt van deze tijdelijke wettelijke regels.

  • Lees op deze pagina verder over het gebruik van de tijdelijke wettelijke regels in 2023.
  • Lees op deze pagina verder over het gebruik van de tijdelijke wettelijke regels in 2024.
  • Lees op deze pagina verder over het gebruik van de tijdelijke wettelijke regels in 2025.